Make-up ve starověkém Egyptě

Make-up je používán již od dob starého Egypta, tedy po tisíce let, a v průběhu svého vývoje se neustále mění.

První kosmetické přípravky se používaly již za 1. dynastie (3100 – 2907 př. Kr.). Používala se mazadla a masti pro hydrataci a výživu kůže, která měla zároveň chránit oční víčka před vznikem už tehdy nežádoucích vrásek. Před horkými slunečními paprsky se Egypťané chránili oleji.

Make-up pro ženy, muže i děti

Ve starém Egyptě se líčily nejen ženy, ale i muži a děti. Make-up byl běžnou součástí každodenního života. Nejvýraznější na obličeji byly oči. Ty se zvýrazňovaly zelenou a černou barvou. Zelená barva se nanášela po celé ploše horního víčka, někdy až ke kořeni nosu. Černidlem se líčily silné oční linky, které rámovaly celé oko a od vnějšího koutku se protahovaly až na spánky. Stejnou barvou se zvýrazňovaly i řasy a obočí, které se stejně jako oční linky táhlo až na spánky. Líčení očí sloužilo zároveň jako ochrana před záněty a podrážděním.

Na rty se nanášela rudá barva. K odličování sloužila křída s olejem.

Péče o vlasy a účesy

Egypťané nezapomínali ani na své vlasy. Péče o vlasy byla nedílnou součástí jejich každodenního života. Často si vyholovali hlavu, aby jim lépe padla paruka – symbol elegance.

O vlasy egyptských žen a mužů pečovaly služebné nebo kadeřníci, kteří za svými zákazníky docházeli domů. Vlasy se potíraly mastmi a různými přípravky, které dodávaly lesk a sílu. Hojně se používala hena na barvení vlasů v odstínech podle módních trendů.

Egyptské účesy

Egypťané si velmi často holili hlavy a nosili paruky. Ženy, které si nechávaly narůst dlouhé vlasy, si je splétaly do malých copánků. Muži nosili vlasy uhlazené dozadu nebo ostříhané tak, že vypadaly jako malá čapka. Děti měly hlavu vyholenou s tzv. loknou dětství, pramenem vlasů ponechaným na straně hlavy.

Paruky

Vlásenkáři – výrobci paruk měli významné postavení v egyptské společnosti. Znali módní trendy a věděli, jaké paruky se budou nosit. Paruky se vyráběly z lidských vlasů, někdy se do nich přidávala i rostlinná vlákna. Pomazávaly se parfémy a vonnými mastmi a uhlazovaly horkým včelím voskem nebo pryskyřicí.